Lato 2019 nad polskim morzem
Polska Północna wakacje nad morzem Lato 2019 nad polskim morzem
Spotkania z archeo 2016 na terenie Parku Kulturowego w Rzucewie
miejscowość: Rzucewo
data: 2016-08-04

Kolejny dzień zajęć zorganizowanych na terenie Parku Kulturowego w Rzucewie już za nami. Tym razem spotkanie w dniu 21 lipca miało charakter popularyzujący niektóre zagadnienia z dotyczące nowożytnej historii Pomorza. Na początek Pani Danuta Król z Muzeum Archeologicznego z Gdańska opowiedziała o powstaniu Parku Kulturowego w Rzucewie. Dowiedzieliśmy się jak wyglądała praca archeologów w czasie wykopalisk i jakich odkryć dokonano. Wykład odnosił się też do dzisiejszego funkcjonowania Parku, jego działalności edukacyjnej, popularyzującej prehistorię Gminy Puck oraz planów dotyczących rozwoju placówki. Prelekcję na temat sztuki sakralnej zaprezentował Pan Piotr Rumanowski z OKSiT w Gminie Puck. Opowiadanie dotyczyło wyjaśnieniu jaką rolę odgrywają obrazy wiszące w świątyni katolickiej, zachęcało do zainteresowania się zabytkami położonymi w Gminie Puck.

Następnie prowadzący ten wykład zaprosił wszystkich gości do uczestniczenia w warsztatach garncarskich. Okazało się się wszyscy jego uczestnicy posiadają prawdziwy talent manualny do tworzenia bardzo interesujących form.

Po deszczowym tygodniu, pogoda w sobotę dopisała. Odwiedziło nas ponad 200 osób. Gościliśmy grupę rowerzystów z Klubu Sama Rama z Rumi z jego Prezesem na czele i grupę Gdańszczan z dzielnicy Młyniska wraz z Przewodniczącą Rady Dzielnicy Panią Moniką Strugała. Odwiedzili nas też liczni turyści indywidualni, min. z Krakowa, Łodzi, Pucka, Katowic i Gdyni. Goście wysłuchali wykładów o bałtyckim bursztynie i rzucewskich odkryciach. Poznali tajemnice dawnej obróbki krzemienia. Wielu próbowało swoich sił w rzucaniu oszczepem z epoki kamienia. Z przygotowanej gliny wyrabiano kopie dawnych bursztynowych ozdób. Wielką atrakcją jest zawsze ognisko przygotowane przez Pana Krzysztofa Garstkowiaka. W stoisku Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Rzucewa można było popróbować przepysznych ciast, żurku i chleba ze smalcem. Wszystkie sobotnie atrakcje przygotowali pracownicy Muzeum Archeologiczne w Gdańsku/ Danuta Król i Andrzej Wędzik/ i Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck / Piotr Rumanowski i Krzysztof Garstkowiak.

Tekst: Pani Danuta Król -Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

Oglądaj relacje z imprez w TV Półwysep!
www.tv.polwysep.pl - kliknij tutaj
« Lato 2019 - strona główna© 2022 www.polwysep.pl : wakacje nad morzem
www.nordi.pl | Władysławowo