Lato 2019 nad polskim morzem
Polska Północna wakacje nad morzem Lato 2019 nad polskim morzem
Widowiskowa Bitwa o Wielką Wieś! - Władysławowo 2016
miejscowość: Władysławowo
data: 2016-08-17

W dniach 17-21 sierpnia we Władysławowie odbywały się pokazy, rekonstrukcje i inscenizacje w ramach imprezy historycznej pn. "Bitwa o Wielką Wieś". Przez 5 dni na placach i ulicach Władysławowa można było zaobserwować żołnierzy, pojazdy oraz sprzęt militarny z okresu II Wojny Światowej. W programie nie zabrakło także prezentacji dioram, pokazów pirotechnicznych oraz efektownych rekonstrukcji bitew. Zachęcamy Państwa do obejrzenia zdjęć z wydarzeń.

W dniach 17-21 sierpnia w plażowo - wypoczynkowy charakter Władysławowa wplecione zostały elementy historyczne i wojskowe. Za sprawą sprzętu militarnego z okresu II wojny światowej i pokaźnej grupy rekonstruktorów w mundurach z tamtego okresu mieszkańcy i przebywający w mieście goście mogli dokonać swoistej podróży w czasie.

W porównaniu z analogicznym wydarzeniem z roku 2015 organizatorzy znacząco rozbudowali harmonogram imprezy. Oprócz codziennych ekspozycji sprzętu i prezentacji grup rekonstrukcyjnych tym razem można było trzykrotnie podziwiać parady pojazdów ulicami miasta i oglądać aż cztery rekonstrukcje bitew z okresu II wojny światowej (tytułowa Wielka Wieś (czyli obecne Władysławowo) 1939, Tomaszów Lubelski 1939, Falaise 1944 oraz Wyzwolenie Wybrzeża 1945).

W imprezie wykorzystano kilkadziesiąt pojazdów różnego rodzaju (samochody terenowe, motocykle, transportery, czołgi), a udział w niej wzięło blisko 200 rekonstruktorów przybyłych z różnych stron Polski (m.in. Radom, Wrocław, Łódź, Bydgoszcz, Grudziądz, Szczecin czy Warszawa). Kilku uczestników przyjechało na wydarzenie również z zagranicy. Parady pojazdów swoją obecnością uświetnił zespół Pipes & Drums – jedyna orkiestra wykonująca tradycyjną szkocką muzykę w Polsce na Wielkich Dudach Szkockich. We Władysławowie zaprezentował marsze wojskowe.

Organizatorem „Bitwy o Wielką Wieś” było Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie oraz Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza w Kłaninie. Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej „AA7” z Kostrzyna, Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” z Dąbrówki,  „Panzer Projekt” z Bielska-Białej oraz „Panzer Farm” z Nasielska.

źródło: wladyslawowo.pl / Fot. Konrad Kędzior/CKPiS

Oglądaj relacje z imprez w TV Półwysep!
www.tv.polwysep.pl - kliknij tutaj
« Lato 2019 - strona główna© 2022 www.polwysep.pl : wakacje nad morzem
www.nordi.pl | Władysławowo