Lato 2019 nad polskim morzem
Polska Północna wakacje nad morzem Lato 2019 nad polskim morzem
Zatopienie kutra K-18 \'Bryza\'
miejscowość: Hel
data: 2009-08-16
K-18 'Bryza' była kiedyś kutrem pasażersko- łącznikowym. Została bowiem zbudowana w latach 60. Służyła w 43 dywizjonie pomocniczych jednostek pływających w Helu, w 9 flotylii Obrony Wybrzeża. W czasie służby wykazała się dzielnością morską, skutecznie dostarczając pocztę i zaopatrzenie na okręty znajdujące się na morzu podczas ćwiczeń. Jej zadaniem było także przewożenie pasażerów na trasie z Helu do Gdyni, Gdańska, Sopotu.
Dnia 16.08.09 w Helu odbyło się jej oficjalne zatopienie. Przed zatopieniem została oczyszczona z wszelkich odpadów mogących zagrażać środowisku morskiemu, w szczególności odpadów ropopochodnych, smarów i olejów.  Ostatecznie jednostka spoczęła na głębokości 20 m, ok 200 metrów od 'Małej Plaży', niedaleko wejścia do portu wojennego w Helu. Jej żywot się nie zakończył, a wręcz przeciwnie, jak powiedział ostatni dowódca Bryzy K-18 'Dostała nowe życie, z czego bardzo się cieszę, będzie teraz atrakcją dla płetwonurków oraz siedliskiem życia fauny i flory Zatoki Puckiej'.

 
Na koniec warto wspomnieć, że ceremonię zatopienia oglądały tłumy turystów z lądu, a także kilkudziesięciu jachtów i innych łodzi nie tylko z okolic Helu. Gościem specjalnym natomiast była Prezydentowa Maria Kaczyńska, która obserwowała operację z pokładu holownika 'Ocean'. Od gospodarzy Helu Pierwsza Dama otrzymała na pamiątkę jeden ze stu medali przygotowanych specjalnie na tę okoliczność. Pozostałe 99 medali umieszczono na zatopionej jednostce z myślą o nurkach, którzy zdecydują się penetrować "Bryzę".

Oglądaj relacje z imprez w TV Półwysep!
www.tv.polwysep.pl - kliknij tutaj
« Lato 2019 - strona główna© 2021 www.polwysep.pl : wakacje nad morzem
www.nordi.pl | Władysławowo